Condohotele i aparthotele

Czy condohotel i aparthotel oznacza to samo? Jeśli nie, to jaka jest terminologia obu słów? Czyżby obie nazwy były owiane nutką tajemnicy? Otóż nie. Spieszymy wyjaśnić o co w tym wszystkim tak naprawdę chodzi.

Oba pojęcia coraz częściej pojawiają się w polskim słownictwie. Niestety nie zawsze oddają faktyczny stan rzeczy. Powód? Po prostu są mylone.

Aparthotel (tłumacząc z angielskiego apartament, hotel) jest to budynek z apartamentami na wynajem. Pogłębiając analizę tego terminu, może to być po prostu hotel, w którym znajdują się małe mieszkania (z ogólnie przyjętymi standardami codziennego funkcjonowania) na wynajem. Aparthotele zapewniają komfort dłuższego pobytu w określonym miejscu. Co jest istotne obietky w aparthotelu posiadają jednego właściciela.

Przeciwieństwem są Condohotele (po angielsku nazwa brzmi condominium), gdzie każdy pokój posiada innego właściciela (całkowicie odrębną księgę wieczystą). Właściciele powierzają swoją własność osobie zarządzającą całą jednostką Condohotelu w zamian za czynsz.

Wprowadzenie na rynek apart- i condo- przywędrował do Polski ze Stanów Zjednoczonych.  Obie formy usług noclegowych rozwijają się z roku na rok coraz bardziej. Inwestorzy widzą w tej formie opłacalny sposób lokowania środków, a przede wszystkim bezpieczny.

 

fot. pixabay