Kupisz hektar ziemi.

Wszystko ulega zmianie, a sztywne zasady, najprawdopodobniej zostaną zastąpione nowymi, dostępnymi dla przysłowiowego Kowalskiego. Idzie nowe, a mianowicie to, że nie będąc rolnikiem będzie można zakupić nawet 1 hektar ziemi rolnej.

Według starych wytycznych można nabyć jedynie 30 arów ziemi rolnej i te przepisy obowiązują od 2016 roku. Niestety w bardzo dużym stopniu utrudniają podejmowanie jakichkolwiek sensownych kroków przyszłym nabywcom, ponadto negatywnie wpływają na podejmowanie decyzji o zmianie zamieszkania i stałym zasiedleniu.

Głównym celem wprowadzenia zmian w ustawie jest przede wszystkim chęć rozwoju polskich wsi oraz migracji na nią. Działki rolne zazwyczaj są usytuowane w bardzo klimatycznych miejscach. Służących świetnemu relaksowi, turystyce oraz rekreacji sportowej.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem już jesienią tego roku w Sejmie projekt ustawy zostanie oddany posłom "pod młotek". Każdy kto miał w planie nabycie działki rolnej, ale nie posiadał takiej zdolności, teraz musi bacznie obserwować prace Sejmu, ale i również atrakcyjne oferty nieruchomości.

Według obowiązujących danych  z Głównego Urzędu Statystycznego ARiMR w województwie pomorskim za ziemię rolną klasy (I-VI) zapłacimy blisko 40 tysięcy złotych za hektar. Najwięcej przyjdzie nam zapłacić w województwie wielkopolskim, bo blisko 60 tysięcy za hektar, a najmniej w województwie podkarpackim, bo nieco powyżej 25 tysięcy za hektar.

fot. Biuro Nieruchomości OLINT