Jak sprytnie kupić mieszkanie?

Wielu z Nas często się zastanawia jak i co zrobić, by kupić mieszkanie? Ciężka praca, oszczędności, trudne wybory. Wszystko to tak bardzo skomplikowane. A gdyby w to całe zaangażowanie wprowadzić element sprytu? Może wtedy mieszkanie, którego tak bardzo chcemy, będzie nasze o wiele szybciej.

Jest wiele sposobów, by nabyć nieruchomość poniżej ceny rynkowej. Zapytacie jak to?!!! Przecież kwoty, które proponują deweloperzy czasami są nie do przeskoczenia.

W poprzednich artykułach wspominaliśmy, że w ostatnim czasie coraz więcej osób zamiast wynajmu lokalu, po prostu woli nabyć mieszkanie własnościowe. Dzięki temu w pewien sposób będzie mieć zagwarantowaną spokojną przyszłość finansową, bo to przecież bardzo dobra inwestycja.

Tak więc wracając do meritum sprawy, aby nabyć nieruchomość taniej, czasami nawet po kosztach należy być bardzo dobrym obserwatorem, żądnym wiedzy i oczywiście sprytnym. Posiadając te atuty możesz zostać posiadaczem nieruchomości.

Jednym ze sposób na kupno mieszkania w okazyjnej cenie jest odkupienie go na tzw. aukcjach komorniczych, gdzie często można zaoszczędzić nawet 1/3 jego wartości. Należy jednak pamiętać, że komornik wystawiając nieruchomość na licytację, nie może podać kwoty niższej niż 75% wartości lokalu. Należy jednak być ostrożnym i pamiętać, że często tego typu lokale wymagają ogromnego wkładu finansowego w remont. Jednak to jedno z bardzo dobrych rozwiązań i nieco tańszych.

Kolejny wart uwagi pomysł, to odkupienie nieruchomości, która jest własnością gminy. Należy skrzętnie wyszukiwać tego typu lokali i składać oferty w gminie. Niestety często takie mieszkania wymagają sporego remontu.

Inną opcją jest nabycie mieszkania z dożywotnim lub dzikim lokatorem. W pierwszym przypadku jest zastrzeżenie w umowie, że osobie starszej (przeważnie takie właśnie sprzedają mieszkanie, dom za niską kwotę) przysługuje im prawo zamieszkiwania w tym lokalu do śmierci. Natomiast w drugim przypadku sytuacja jest bardziej problematyczna. Dziki lokator może stwarzać duże problemy co dla właścicieli oznacza długotrwałą walkę o jego eksmisję. Niestety sprawy sądowe mogą ciągnąć się latami. Dlatego ta opcja kupna tańszego lokum niestety jest szalenie niekorzystna. 

Natomiast korzystną okazją do kupna mieszkania w atrakcyjnej cenie są lokale wymagające gruntownego remontu. Właściciele chcąc w szybkim tempie pozbyć się "kłopotu" obniżają i to dość znacznie jego cenę rynkową. Dzięki temu w dość łatwy i szybki sposób możemy stać się posiadaczami własnego M, a remont wykonywać sukcesywnie w zależności od możliwości finansowych.

Należy pamiętać także o dotacjach rządowych, które również ułatwiają posiadanie własnego lokum, które po kilku - kilkudziesięciu latach może stać się własnością. Wachlarz opcji jest szeroki. Jeśli jednak masz obawy przed zakupem mieszkania na własną rękę, nie lubisz formalności, przeraża ciebie świadomość, że dokonasz złego zakupu, to najpewniejszą decyzją będzie odwiedzenia Biura Nieruchomości. Tam informacje nt. lokalu zawsze są sprawdzane, ponadto jest ta gwarancja bezpieczeństwa przeprowadzanej transakcji, profesjonalne doradztwo, prezentacja lokalu i w efekcie końcowym - zadowolenie. Pamiętajmy, że najważniejsza ma być przyjemność kupowania wymarzonej nieruchomości. Każdą decyzję o zakupie mieszkania należy przemyśleć.

 

fot pixabay