Moda na rynku nieruchomości

Wydawać by się mogło, że modę możemy spotkać tylko na wybiegach. Obserwując otaczający świat widać, że moda wkradła się praktycznie w każdą dziedzinę biznesu. I mimo zdziwieniu co niektórych, zawitała również na rynek nieruchomości. Jak to? Zapytacie. A jednak i w dodatku należy uważnie się tej sytuacji przyjrzeć, aby nie popełnić błędu bądź co gorsza nie zostać wprowadzonym w błąd przy kupnie wymarzonego domu bądź mieszkania.

 

 

 

 

Rok 2018 będzie dobrym rokiem, z pewnością nastąpią intensywne zmiany, na które rynek nieruchomości musi być przygotowany i gotowy do ich przyjęcia.

 

Każda moda rządzi się swoimi trendami, które panoszą się przez sezon, dwa lub więcej. To samo stanie się w tym roku. Trendy, wkradną się również na salony rynku nieruchomości.

 

Możliwym jest że wzrost stóp procentowych, oziębi koniunkturę na rynku mieszkaniowym. W momencie kiedy rynek stanie się trudniejszy pod względem spadającej dostępności finansowania kredytem, do nowej sytuacji łatwiej będzie dopasować się mniejszym firmom. Droższy kredyt będzie mieć wpływ na popyt mieszkań ulokowanych na dużych osiedlach.

 

Skoro wspomnieliśmy o wzroście stóp procentowych, to spieszymy rozwinąć i ten wątek. Wzrost cen widoczny jest na każdym kroku i daje się to odczuć, czego następstwem są wysokie stopy procentowe. Ich podwyżka oznacza jedno - drożdże kredyty, ale lepsze oprocentowanie lokat. Na co zdecydują się inwestorzy? Pewnie rynek się podzieli. Część zaryzykuje i zainwestuje w nieruchomości inni będą obstawać przy zyskach z depozytów.

 

Kolejnymi trendami jest demografia i migracje, a także znaczenie lokalizacji. Rok 2018 pokaże, że jedną z najbardziej pożądanych lokalizacji w miastach są te, które znajdują się w centrum miasta. Także każdy wolny kawałek działki, bądź zaniedbana kamienica będzie nie lada gratką dla inwestorów. Brak naprawdę dobrych lokalizacji jest odczuwalny z powodu migracji. Społeczeństwo polskie coraz bardziej pokazuje, że jest w stanie zmienić miejsce zamieszkania z dnia na dzień. Powód? Lepsza praca, większe możliwości, lepsze perspektywy rozwoju zarazem zawodowego jak i osobistego.

 

Rok 2018 przyniesie także wyższe koszty budowy, a to za sprawą idących w górę cen materiałów budowlanych. Trendem o którym również będzie głośno, to sztuczna inteligencja, która zaczyna coraz częściej gościć w mieszkaniach, zwiększając atrakcyjność zarazem dla nabywców jak i najemców. A to początek tego co potrafi i z pewnością jeszcze nas zaskoczy. Pytanie tylko czy pozytywnie czy wręcz przeciwnie?

 

fot pixabay