Daleko od miasta

Zastanawialiście się kiedyś jak zatrzymać czas? I czy to jest w ogóle możliwe? Przy aktualnym trybie życie, gdzie każdy gdzieś pędzi, gdzie dzień mija za dniem, a miesiąc ucieka w tydzień.

 

Funkcjonowanie w dużych miastach na początku jest ekscytujące. Sporo nowości. Wiele atrakcyjnych miejsc do odwiedzenia. Więcej możliwości, poza tym słowo "miasto" - przecież jak to dumnie brzmi.

 

Są jednak momenty, kiedy miasto może przytłaczać. Życie w większych aglomeracjach dla coraz większej ilości ludzi staje się bardzo uciążliwe. Powodów jest kilka m. in. ciągły zgiełk, hałas, smog, korki, wydatki na życie, które nie przekonują do tego, aby mieszkać w mieście. Ceny wszelkich artykułów są mocno zawyżone.

 

To jedne z szerokiego wachlarza powodów, dla których coraz częściej, młodzi ludzie uciekają na wieś.  I jest to coś naturalnego, bo właśnie na wsi można "zaczarować" czas. Przystanąć, pomyśleć, a przede wszystkim zwolnić. Poczuć, że czas nie przelatuje między palcami, a życie nie umyka nie wiadomo gdzie.

 

Osoby przenoszące się na wieś, argumentują swoją decyzję tym, że  dom daleko od miasta to przede wszystkim zdrowie, spokój, czyste powietrze i cisza zdrowie, spokój, czyste powietrze i cisza. A jeszcze lepiej, gdy posiadłość by była umiejscowiona w otulinie wspaniałych pól i leśnych krajobrazów. 

Ponadto możliwość posiadania własnego przestronnego ogrodu z licznymi nasadzeniami, iglakami, drzewkami owocowymi oraz wymarzonym hamakiem.

 

Sielski klimat i opcja relaksu na łonie natury po ciężkim dniu pracy, to idealne rozwiązanie dla osób poszukujących skrawka zieleni pośród wieżowców, blokowisk i asfaltu.

 

Ucieczki od miejskiego zgiełku szukają przede wszystkim osoby zamożne w wieku 50 i 50+ a także młode już całkiem nieźle zarabiające pokolenie. Razem z bardziej zamożnymi mieszkańcami miast na wieś odpływają płacone przez nich podatki.

 

Rozwiązanie domu za miastem ma całkiem sporo plusów, więc warto się zastanowić nad kupnem działki z domkiem w jakiejś urokliwej wsi. W województwie pomorskim jest wiele takich klimatycznych miejsc. Choćby osada kaszubska - Będzimierz umiejscowiona w gminie Główczyce, powiat słupski.

 

Gmina o silnych tradycjach kaszubskich, o charakterze małomiasteczkowym z bogatą ofertą wspaniałej, polskiej natury w postaci rezerwatu ornitologicznego. W czasie spacerów można napotkać także wiele rzadkich gatunków roślin a także cudownych zwierząt. Ponadto Gmina oferuje bogatą ofertę szlaków turystycznych od kajakowej po rowerową i wiele innych.

 

Tendencja migracji miastowych na wieś trwa od kilkunastu lat i nic nie wskazuje na to, abym miało to ulec zmianie. Ale przychodzi taki czas, że każdy musi choć trochę zwolnić i zwyczajnie potrzebuje spokoju, ciszy, kąta z dala od miastowego zgiełku.  

 

fot.pixabay.