Gliniane domy

W jednym z poprzednim wpisów tematem, który wzięliśmy pod przysłowiową lupę były domy drewniane, wszelkie ich zalety i wady. Tym razem pozostając w ekologicznych klimatach postanowiliśmy zaprezentować domy, które powstają z gliny, ale nie są zwykłymi lepiankami. Plusy i minusy domów z gliny, a także sposoby ich wznoszenia.

 

Domy z gliny masowo powstają w krajach o wysoko rozwiniętej kulturze ekologicznej. Mowa tu o takich krajach jak Szwecja, Australia, Kanada, Niemcy czy USA. Niestety w Polsce jeszcze nie ma zbyt dużego przekonania do tego typu nowości budowlanych. Aczkolwiek zdarzają się inwestorzy, którzy stawiają na pierwszym planie dobro planety, zdrowie swoje i rodziny.

Kwestia wznoszenia tego typu obiektów, wymaga znajomości kilku technik budowlanych. Pierwsza, to wykorzystanie szkieletu konstrukcyjnego z elementów żelbetonowych, drewna bądź ze stali - wypełnionych lekką gliną. Pod hasłem lekkiej gliny kryje się mieszanka tłustej gliny ze sporą ilością wypełniaczy, czyli np. słomy. Druga technika to użycie gliny konstrukcyjnej. Charakteryzuje się mieszaniną gliny i dodatków organicznych lub nieorganicznych. Warto pamiętać, by materiał, który służy do domieszki gliny musi charakteryzować się dużą wytrzymałością.

 

Skąd taki powrót do nurtu naturalnych zastosowań w budownictwie? Z pewnością to kwestia ogromu zalet, które przechylają szalę przy wyborze budowy swojego wymarzonego domu. A jakie zalety ma dom z gliny? Otóż cały ogrom.

 

- Ściany powstałe z gliny są odporne na ogień,

- Stanowią bardzo dobrą izolację akustyczną budynku,

- Ściany z gliny naturalnie wchłaniają i wyparowują wilgoć,

- Dom zbudowany z gliny po zakończeniu procesu jego eksploatacji jest prawie całkowicie biodegradowalny,

- Na etapie budowy domu można zaoszczędzić blisko 40% kosztów w porównaniu do budowy domu tradycyjnego,

- Kolejne oszczędności pojawiają się podczas eksploatacji domu ekologicznego,

- Szeroki wachlarz aranżowania przestrzeni wewnątrz jak i po zewnętrznej stronie domu,

- Domy z gliny są bardzo korzystne do celów mieszkalnych w szczególności pod względem zdrowotnym.

 

Pośród tych plusów jak wszędzie muszą również znaleźć się minusy.

 

- Gliniane ściany posiadają zazwyczaj 50-60cm grubości, co zmniejsza powierzchnię użytkową domu,

- Ściany z gliny pochłaniają promieniowanie, to może przyczynić się do występowania problemów z odbiorem telefonów komórkowych i Internetu.

 

Domy z gliny pojawiają się w Polsce coraz częściej, jednak to nadal temat dyskusyjny i mimo wielu zalet, wciąż nie jest wystarczająco przekonywujący, potencjalnych inwestorów.

 

fot.pixabay