Człowiek w swoim życiu musi podjąć wiele decyzji, każda jest przyczyną czegoś i niesie za sobą jakiś skutek. W związku z wchodzeniem w dorosłość, choć można to nazwać także stabilnością, w szczególności młode osoby planują zakup swoich przysłowiowych czterech kątów.

 

Powodem jest zazwyczaj wysoki czynsz płacony właścicielowi wynajmowanego lokalu, a przecież kwota ta mogłaby być ratą kredytu własnego M. Zdarza się że wysokość czynszu jest większa od potencjalnej raty za wynajem lokalu. To jest główny powód podjęcia decyzji zakupu własnej nieruchomości.

 

Pytanie nasuwa się samo: Kiedy zdecydować się na tak ważny ruch?

 

W pierwszej kolejności należy przeanalizować kilka kwestii swojego życia. Czy praca, którą posiadamy pozwoli nam zaciągnąć wieloletnie zobowiązanie kredytowe wobec banku. Istotną kwestią jest również stabilna sytuacja życiowa, a także kwestia powiększenia rodziny w niedalekiej przyszłości. W momencie szczerej rozmowy z samym sobą, upewnieniu się że to właściwy moment na podjęcie takiego ryzyka i wprowadzenie swojej osoby w nową rzeczywistość, można przejść do kolejnego etapu w kierunku spełniania swoich marzeń.

 

Nie warto jednak podejmować pochopnych decyzji w momencie kiedy jesteśmy na początku swojej kariery, a kwestie finansowe nie są stabilne na tyle, by móc wpędzić się w machinę finansowego zadłużenia. To samo dotyczy momentu, kiedy w niedalekiej przyszłości mają pojawić się dzieci. Zakup M1 dla trojga, to wręcz nieporozumienie. Zbyt małe mieszkanie dla większej ilości osób w przyszłości będzie się wiązało z kolejnymi poszukiwaniami i wydatkami związanymi z przeprowadzką, plus dekorem całego wnętrza o straconych nerwach nie wspominając.

 

W dzisiejszych czasach większości młodych osób nie stać na zakup mieszkania za gotówkę dlatego też decydują się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, tylko po to, aby jak najszybciej zamieszkać na swoim. Rozwiązanie to wydaje się korzystne i bardzo wygodne. Decyzja o zakupie mieszkania powinna być w pełni przemyślana i uzasadniona.

 

Kupno lokalu mieszkalnego wiążę się z dużym jednorazowym wydatkiem lub rozłożonym na kilkadziesiąt lat. To zobowiązanie zdecydowanie musi być podjęte świadomie i odpowiedzialnie, w zgodzie z własnym sumieniem, przemyślanymi planami, i pewnością podjętych kroków. Tam gdzie przyczyna to i skutek.

 

fot.pixabay. com