Domy drewniane wracają do łask.W ogólnym przekonaniu domy wykonane z drewna nie są trwałe ani modne, bardziej kojarzą się z totalnym oldschoolem. Nic jednak bardziej mylnego. Powoli, ale wzrasta popularność w segmencie budownictwa jednorodzinnego co do projektów drewnianych domów.

Podstawowym argumentem, na który zwracamy uwagę przy wyborze zamieszkania w drewnianej "chacie" jest koszt jej postawienia. Wystarczy spojrzeć na wstępne kosztorysy domu murowanego, a domu wykonanego z drewna. Średni koszt wybudowania domu murowanego wynosi od 400 do 450 tysięcy złotych, natomiast domu drewnianego kwota oscyluje w granicach 220-250 tysięcy złotych.  

 

Kolejną zaletą, nie tylko tą finansową, którą bierzemy pod uwagę jest to, że są to domy ekologiczne, które nie dość, że powstają szybko i na ogół bez większych problemów w okresie kilku miesięcy, to w w dodatku są energooszczędne. A to za sprawą materiału, z którego są wykonane.

 

Domy drewniane są budowane według specjalnej technologii. Wszystko zależy od dokonanego wyboru przed realizacją inwestycji. Technologia może być szkieletowa bądź z bali.

 

W domach szkieletowych między pionowymi, drewnianymi słupami, które stanowią konstrukcję trzymającą ściany wypełnia się innym materiałem. Tego typu dom nadaje się do ocieplenia, ale i również wykonania elewacji przypominającej te widziane na co dzień pośród współczesnych domów, ale murowanych.

 

Domy z bali powstają inaczej. Konstrukcje ścian układane są poziomymi warstwami, a ich łączenia kołkowane. Bale mogą być okrągłe, uszczelniane warkoczami, ale mogą również ściśle do siebie przylegać.

 

Za domem z drewna przemawia również doskonała termoizolacja. Taki obiekt potrafi sam w sobie utrzymać ciepło. W związku z tym nie ma potrzeby zużywania dużej ilości energii na ogrzewanie, co przełoży się w przyszłości na znacznie mniejsze rachunki.

 

Mity o wytrzymałości domu drewnianego są obalane. Ponieważ taki dom wytrzyma ponad 100 lat i jest równie trwały jak murowany, jak nie trwalszy. Wystarczy regularna konserwacja i dbałość odpowiednimi środkami, które nie tylko zabezpieczają drewno przed zniszczeniem ale i również gwarantują, że nic się z nim nie będzie niepokojącego dziać.

 

Należy pamiętać, że wybierając budowę domu ekologicznego możemy liczyć na dopłaty wydawane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, oczywiście po uprzednim zgłoszeniu się do programu, zrealizowaniu całej budowy według wytycznych.

 

Drewniany dom, to nie tylko atrakcyjna stylistyka, ekologia, ale także co chyba najważniejsze znaczna oszczędność.