Położenie ma znaczenie - Inwestowanie w nieruchomości

Osoby mieszkające w wynajmowanym lokalu prędzej czy później decydują się na zakup mieszkania czy budowę wymarzonego domu, to tylko kwestia czasu. Czym należy się kierować w podejmowaniu życiowej decyzji i które rozwiązanie wybrać? Wątpliwości jest wiele.

Szeroki wachlarz ofert na rynku nieruchomości kusi z każdej strony. Wspaniałe przytulne mieszkania w centrum miasta albo okazałe domy z pięknym ogrodem, lecz daleko od miejsca pracy. Co wybrać? To jedno z głównych pytań, które zadaje sobie każdy z potencjalnych nabywców własnego miejsca na ziemi.

 

Pamiętajmy, że najważniejsze jest to, aby czuć się dobrze tam, gdzie się mieszka. Czy lubimy spokój i ciszę, bo zgiełk miasta nam przeszkadza, czy może wolimy tętniące życiem centrum od zbyt spokojnego przedmieścia? Przede wszystkim na tym opiera się wybór lokalizacji własnego lokum.

 

Pozytywnym aspektem mieszkania w bloku jest z pewnością lokalizacja. Budynki wielomieszkaniowe znajdziemy w centrum jak i na obrzeżach miasta. Przy domach jednorodzinnych istnieją pewne ograniczenia z dostępnością nieruchomości, te przeważnie są umiejscowione na przedmieściach.

 

Decydujemy się na tą lokalizację, która nam pasuje i będzie również odpowiadała w przyszłości. Zazwyczaj przy wyborze mieszkania w bloku czy też domu jednorodzinnego zwracamy uwagę na dostępność komunikacji miejskiej, parków zieleni, przedszkoli, placu zabaw, centr handlowych, terenów rekreacyjnych czy bezproblemowych dróg dojazdowych.

 

Jeśli nie przeszkadza nam hałas za jedną drugą czy trzecią ścianą, bo sąsiedzi przypomnieli sobie, że po 22:00 należy wywiercić dziury w ścianie czy odkurzyć - to mieszkanie w bloku jest właśnie dla Ciebie. A i pamiętaj, że działa to w dwie strony. Sąsiadom może przeszkadzać, co dzieje się w Twoim mieszkaniu. Jeśli nie znosisz tego typu sytuacji i wywołują one u Ciebie stres, to pod żadnym pozorem nie decyduj się na mieszkanie w bloku i wybierz kupno domu. W domu jednorodzinnym możemy czuć się o wiele swobodniej, pozwolić sobie na głośniejsze słuchanie ulubionej muzyki, dłuższe i głośniejsze spotkania rodzinne czy towarzyskie bez obawy, że ktoś zapuka do drzwi, bo śpiewane "sto lat" było zbyt głośne. A posiadając ogród zyskujemy także własną przestrzeń rekreacyjno - relaksacyjną do dyspozycji bez oporów 24h.

 

Plusem mieszkania w bloku jest znacznie mniejszy nakład pracy, niż w przypadku domu. Nie musimy kosić trawy, przycinać krzewów, myć "tysiąca" okien. W bloku wszelkie naprawy czy remonty dotyczą tylko wnętrza, a nie całego obiektu jak w przypadku domu.

 

Jeśli chodzi o koszty, to mieszkanie w bloku jest bardziej rentowne. Dlaczego? Już wyjaśniamy. Płatność za ogrzewanie w blokach jest rozkładana równomiernie. Najwięcej kosztów jest związanych z czynszem odprowadzanym do Spółdzielni czy Wspólnoty Mieszkaniowej. Wysokość jego zależy oczywiście od powierzchni mieszkania oraz wieku budynku. Dodatkowe koszty, które obciążą nasz portfel, to prąd, ubezpieczenie, internet, tv czy gaz.

 

Koszty ponoszone w życiu codziennym po zakupie domu jednorodzinnego, to ogrzewanie. Ponadto odrębne opłaty za energię, wodę, gaz, ścieki, wywóz nieczystości, tv, Internet, podatek od nieruchomości, ubezpieczenie posesji. Wszelkie naprawy, ubytki w domu wewnątrz jak i na zewnątrz pokrywamy z własnej kieszeni.

 

Pamiętajmy, że planując zakup lokalu na własność lub budowę domu należy zastanowić się nad swoimi potrzebami. Tymi aktualnymi jak i przyszłymi np., związanymi z perspektywą powiększenia rodziny. Zarazem mieszkanie jak i dom, to inwestycje na całe lata, często na całe życie. Tego typu decyzje dotycząca spędzenia reszty swojego życia na swoim kawałku ziemi, nie powinna być pochopna, a pewna i zdecydowana.