W rozmowach z klientami często spotykam się z pytaniami co lepsze, dom z rynku wtórnego czy nowy w stanie deweloperskim? Można powiedzieć, że odpowiedź jest prosta lecz zastanawiając się głębiej to nie jest to takie łatwe! Wszystko zależy od oczekiwań przyszłych właścicieli. Jedno jest pewne, że nie zależnie jaki wariant wybierzemy najcenniejsza i najbardziej kosztowna jest praca fachowców czy przy wykończeniu nowego domu, czy przy remoncie starego i najwięcej zaoszczędzimy jak potrafimy sami dużo sami zrobić .

Kupując nowy dom musimy zwrócić uwagę na to jaki standard deweloper nam oferuje, co dostaniemy w cenie. Zdarza się, że cena zakupu jest atrakcyjna lecz podliczając koszty wykończenia, zagospodarowania działki, nasadzenia, ogrodzenie czy brama wszystkie detale podnoszą nam koszty i to dużo. Największą zaletą takiego zakupu jest to, że mamy wpływ na własną aranżację wewnętrzną i zewnętrzną i pomysł w 100% jest nasz. Satysfakcja, że jest tak jak sobie wymarzyliśmy to nasze miejsce do życia na długie lata – BEZCENNE.

Kupując nieruchomość w stanie deweloperskim mamy gwarancje od wykonawcy i zwolnieni jesteśmy z podatku PCC. Sumę 2% wartości naszego domu zaoszczędzimy i będziemy mogli środki te zaangażować w wykończenie.

Zalet przy zakupie nieruchomości z rynku wtórnego jest też wiele. Przede wszystkim zależy to od stanu technicznego nieruchomości i jej wieku. Musimy zwrócić uwagę na stan techniczny instalacji, stan pokrycia dachowego , rynien, opierzenia, czy w budynku nie ma wilgoci . Można sobie zadać pytanie czy zawracać sobie głowę tematem? Tak ! Ponieważ często można trafić na tak zwaną „perełkę”. Wtedy nieoceniona jest pomoc fachowca z branży budowlanej, który sprawdzi budynek pod względem braku wad, można skorzystać z usługi profesjonalnego biura nieruchomości, które świadczy usługę ,,bezpieczny zakup” nie jest to wielki koszt a całą transakcje i sprawdzenie nieruchomości pod względem dokumentacji i ukrytych zaległości w opłatach i ewentualnych zajęciach i obciążeniach finansowych. Dom z rynku wtórnego najczęściej kupimy z zagospodarowaną i urządzoną działką wokół posesji w dzielnicy gdzie infrastruktura jest już lepiej rozwinięta niż na nowym osiedlu gdzie jakość dróg czy komunikacja miejska jeszcze raczkuję .

Podsumowując te zagadnienia jedno jest pewne, że nie zależnie jaki wariant wybierzemy najcenniejsza i najbardziej kosztowna jest praca fachowców czy przy wykończeniu nowego domu, czy przy remoncie starego i najwięcej zaoszczędzimy jak potrafimy sami dużo sami zrobić .